XDS TX-9005-1.2A
| Manufacturer | XDSAsian Brands |
| MPN | TX-9005-1.2A |
| LCSC Part # | C691127 |
| Packaging | SIP,11x10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC/DC power module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Supplies - External/Internal (Off-Board)/AC DC Configurable Power Supply Modules | |
| Manufacturer | XDS | |
| Packaging | SIP,11x10mm | |
| Height | - | |
| Switching Frequency | - | |
| Ripple Noise | 50mVp-p | |
| Function | - | |
| Quiescent Supply Current | - | |
| Features | - | |
| Capacitive Load(Max) | - | |
| Output Current(Max) | 1.2A | |
| Conversion Efficiency | - | |
| Type | Open type | |
| Voltage - Supply | 8V~30V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output Voltage | 4.7V~5.3V | |
| Operating Temperature Range | - | |
| Length | 11mm | |
| Width | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
DC/DC power modules perform voltage conversion to supply operating power to components. Power modules are power supplies that can be mounted directly on PCBs, providing power to ASICs, DSPs, microprocessors, memory, FPGAs, and other digital or analog loads.
Features
AI Translation
- Compact size, high reliability
- Stable output voltage
- High cost-performance ratio
- Wide input voltage range
Applications
AI Translation
- Industrial instrumentation
- Digital circuits
- Electronic communication equipment
In-Stock: 6,946
6,946 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6996 | $ 0.70 |
| 10+ | $ 0.5675 | $ 5.68 |
| 30+ | $ 0.5014 | $ 15.04 |
| 100+ | $ 0.3853 | $ 38.53 |
| 500+ | $ 0.345 | $ 172.50 |
| 1,000+ | $ 0.3257 | $ 325.70 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



