micron MTFC8GAKAJCN-1M WT
| Manufacturer | |
| MPN | MTFC8GAKAJCN-1M WT |
| LCSC Part # | C524864 |
| Packaging | VFBGA-153(11.5x13) |
| Customer # | |
| Key Attributes | e·MMC |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | micron | |
| Packaging | VFBGA-153(11.5x13) | |
| Memory Size | 8GB | |
| Operating temperature | -25℃~+85℃ | |
| Reading Speed in Sequence | 190MB/S | |
| Writing Speed in Sequence | 22MB/S | |
| configuration | MLC | |
| NAND Stand-By Current | 35uA | |
| Controller Stand-By Current | 230uA | |
| Interface | eMMC 5.0 | |
| NAND Operating Voltage (VCCF) | 2.7V~3.6V | |
| Controller Operating Voltage (VCCQ) | 1.65V~1.95V;2.7V~3.6V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Micron e.MMC is a communication and mass data storage device that includes a MultiMediaCard (MMC) interface, a NAND Flash component, and a controller on an advanced 11 - signal bus, which is compliant with the MMC system specification. Its cost per bit, small size, Flash technology independence, and high data throughput make it ideal for embedded applications like set - top boxes, digital cameras/camcorders, digital TVs, and a variety other consumer products. The nonvolatile e.MMC draws no power to maintain stored data, delivers high performance across a wide range of operating temperatures, and resists shock and vibration disruption.
Features
AI Translation
- MultiMediaCard (MMC) controller and NAND Flash
- 153 - ball FBGA (RoHS compliant, "green package")
- VCC; 2.7 - 3.6V
- VCCQ (dual voltage): 1.65–1.95V; 2.7–3.6V
- Temperature ranges Operating temperature: -25℃ to +85℃ Storage temperature: -40℃ to +85℃
- JEDEC/MMC standard version 5.0 - compliant (JEDEC Standard No. JESD84 - B50)
- Advanced 12 - signal interface x1, x4, and x8 I/Os, selectable by host
- SDR/DDR modes up to 52 MHz clock speed
- HS200/HS400 modes
- Real - time clock
- Command classes: class 0 (basic); class 2 (block read); class 4 (block write); class 5 (erase); class 6 (write protection); class 7 (lock card)
- Temporary write protection
- Boot operation (high - speed boot)
- Sleep mode
- Replay - protected memory block (RPMB)
- Secure erase and secure trim
- Hardware reset signal
- Multiple partitions with enhanced attribute
- Permanent and power - on write protection
- High - priority interrupt (HPI)
- Background operation
- Reliable write
- Discard and sanitize
- Extended partitioning – Context ID
- Data TAG
- Packed commands
- Dynamic device capacity
- Backward compatible with previous MMC
- Cache
- Field firmware update (FFU)
- Device Health Report
- Sleep notification
- Power - off notification
- ECC and block management implemented
Applications
AI Translation
- set - top boxes
- digital cameras/camcorders
- digital TVs
- consumer products
Not available now
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |



