JSMSEMI MM1Z15W
| Manufacturer | JSMSEMIAsian Brands |
| MPN | MM1Z15W |
| LCSC Part # | C2856865 |
| Packaging | SOD-123W |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 15V 500mW SOD-123W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | JSMSEMI | |
| Packaging | SOD-123W | |
| Pd - Power Dissipation | 500mW | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 100nA@11V | |
| Impedance(Zzt) | 40Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | 13.8V~15.6V | |
| Zener Voltage(Nom) | 15V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Total power dissipation: 500mW max.
- Wide Zener reverse voltage range: 2.0V ~ 75V.
- Small plastic package for SMT design.
- Tolerance approximately ±5%
In-Stock: 600
600 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.0175$ 0.0149 | $ 0.75 |
| 500+ | $ 0.0136$ 0.0116 | $ 5.80 |
| 3,000+ | $ 0.0115$ 0.0098 | $ 29.40 |
| 6,000+ | $ 0.0102$ 0.0087 | $ 52.20 |
| 24,000+ | $ 0.0091$ 0.0078 | $ 187.20 |
| 45,000+ | $ 0.0085$ 0.0073 | $ 328.50 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



