Mini-Circuits CSBP-A940+
| Manufacturer | |
| MPN | CSBP-A940+ |
| LCSC Part # | C22419898 |
| Packaging | SMD,26.2x14mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Surface Mount Coaxial-Ceramic Resonator Filters and Multiplexers, 50Ω, DC to 6 GHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD,26.2x14mm | |
| Type of Filter | Bandpass | |
| Frequency | 880MHz~1GHz | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Insertion Loss | 1.2dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Coaxial-Ceramic Resonator filters offer low insertion loss in very small form factors, using ceramic material with high dielectric constant and superior Q factor. Bandpass and bandstop filters, diplexer and multiplexer designs can be constructed using this technology. Low insertion loss combined with excellent power handling makes these filters well suited for transmitter and receiver signal chains. Advanced filter design and construction can achieve stopband width greater than 3x the center frequency as high as 20 GHz. All coaxial-ceramic resonator filters are built with rugged construction, qualified to withstand multiple demanding reflow cycles. Excellent repeatability across units is achieved through precise tuning and process control.
Features
AI Translation
- Low Insertion Loss, 1.2 dB typ.
- Minimal Insertion loss variation over operating temperature ±0.25 dB
- High power handling, 12.6 W
- Wide pass band (13%), high selectivity
Applications
AI Translation
- Sub harmonic filtering
- Image Rejection
- Receivers/Transmitters
- GSM, Cellular
In-Stock: 3
3 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 60.9511 | $ 60.95 |
| 30+ | $ 58.7347 | $ 1762.04 |
Standard Packaging1/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |

