YUEN FUNG MT-0-103-F001-T000-RS
| Manufacturer | YUEN FUNGAsian Brands |
| MPN | MT-0-103-F001-T000-RS |
| LCSC Part # | C1788498 |
| Packaging | Through Hole,13.1x8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 125V SPDT Through Hole 5A Through Hole,13.1x8mm Toggle Switches RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Toggle Switches | |
| Manufacturer | YUEN FUNG | |
| Packaging | Through Hole,13.1x8mm | |
| Actuator Type | Flat Lever Actuator | |
| Width | 8mm | |
| Voltage Rating (AC) | 125V | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Height | 30.45mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Life | - | |
| Length | 13.1mm | |
| Current Rating | 5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 242
242 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.897 | $ 0.90 |
| 10+ | $ 0.7163 | $ 7.16 |
| 30+ | $ 0.6259 | $ 18.78 |
| 200+ | $ 0.5356 | $ 107.12 |
| 400+ | $ 0.4824 | $ 192.96 |
| 1,000+ | $ 0.455 | $ 455.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



