DORABO DB142R-5.08-2P-GN
| Manufacturer | DORABOAsian Brands |
| MPN | DB142R-5.08-2P-GN |
| LCSC Part # | C2898709 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 2POS 5.08mm TH R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DORABO | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1.5 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Current Rating | 10A | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 2P | |
| Wire Gauge - AWG | 14~24 | |
| Mounting Type | - | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5.08mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 6 |
| Multiple | 6 |
| Standard Packaging | 144 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 349,998
349,998 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 6+ | $ 0.2033$ 0.1810 | $ 1.09 |
| 60+ | $ 0.163$ 0.1451 | $ 8.71 |
| 144+ | $ 0.1433$ 0.1276 | $ 18.37 |
| 576+ | $ 0.1084$ 0.0965 | $ 55.58 |
| 3,024+ | $ 0.1036$ 0.0922 | $ 278.81 |
| 6,048+ | $ 0.1007$ 0.0897 | $ 542.51 |
Standard Packaging144/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



