Legion SS21-BBDWG2-R(0.5)D/C
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | SS21-BBDWG2-R(0.5)D/C |
| LCSC Part # | C22379825 |
| Packaging | Through Hole-4P,21x15mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER 12A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole-4P,21x15mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Circuit | Double pole single throw | |
| Actuator Color | Black | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| Actuator Identifier | Dot Display | |
| Length | 21mm | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 12A | |
| Switch Height | 19.3mm | |
| Width | 15mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 80 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Not available now
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



