WRG(Wangrong) RB-105DMF5
| Manufacturer | WRG(Wangrong)Asian Brands |
| MPN | RB-105DMF5 |
| LCSC Part # | C358558 |
| Packaging | DIP,28.9x12.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RELAY POWER 16A |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | WRG(Wangrong) | |
| Packaging | DIP,28.9x12.6mm | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Coil Type | - | |
| Coil Voltage | 5V | |
| Number of Pins | 6 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Switching Current(Max) | 16A | |
| Release Time | 10ms | |
| Operate Time | 20ms | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Contact Rating | 16A@277VAC | |
| Length | 28.9mm | |
| Coil Rated Power | 400mW | |
| Switching Voltage(Max) | - | |
| Width | 12.6mm | |
| Contact Form | - | |
| Coil Resistance | 125Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Insulation resistance: 1000 MΩ min (500VDC)
- Dielectric strength: 1000 VAC/min (between contacts); 5000 VAC/min (between coil and contacts)
- Electrical life: 1×10⁵ operations min (at 16A AC277V rated resistive load)
- Mechanical life: 1×10⁶ operations min (no load)
- Operating temperature: -40~105℃ (non-condensing)
- Operating humidity: 20~85% RH (non-condensing)
- Vibration resistance: Endurance 10~55 Hz, double amplitude 1.5mm; Malfunction 10~55 Hz, double amplitude 1.5mm
- Shock resistance: Endurance 980 m/s² min (approx. 100G); Malfunction 98 m/s² min (approx. 10G)
- Weight: 14 g
Not available now
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



