HUIKE HK19F-DC12V-SHG
| Manufacturer | HUIKEAsian Brands |
| MPN | HK19F-DC12V-SHG |
| LCSC Part # | C42803 |
| Packaging | DIP,20.2x10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RELAY POWER SPDT-CO 12V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | HUIKE | |
| Packaging | DIP,20.2x10mm | |
| Contact Material | - | |
| Coil Type | - | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Number of Pins | - | |
| Operating Temperature | -25℃~+70℃ | |
| Switching Current(Max) | - | |
| Release Time | 4ms | |
| Operate Time | 6ms | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Contact Rating | 1A@125VAC;1A@24VDC | |
| Coil Rated Power | 200mW | |
| Switching Voltage(Max) | - | |
| Contact Form | One set changeover: 1C (SPDT - changeover) | |
| Coil Resistance | 720Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 25 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Safety Certifications: C-UL CQC TUV
- Contact Gap: Min. 0.15mm
- Contact Resistance: Initial value max. 100mΩ
- Contact Rating: 125VAC Cos Φ = 1, 1A; 24VDC, 1A
- Rated Power Consumption: (±10%) 0.15W/0.2W/0.36W
- Pick-up Voltage: ≦ (Operate voltage when voltage is gradually applied to relay, 80% of rated voltage) VDC
- Drop-out Voltage: ≧ (Release voltage when rated voltage is gradually decreased, 10% of rated voltage) VDC
- Maximum Allowable Voltage: (130% of rated voltage) VDC
- Operate Time: Max. 6 milliseconds at rated voltage applied
- Release Time: Max. 4 milliseconds at rated voltage suddenly removed
- Coil Temperature Rise: With maximum allowable voltage applied to coil under no-load condition, temperature measured after stabilization shall not exceed 40℃ (excluding ambient temperature)
- Electrical Life: 1A/125VAC Cos Φ = 1, min. 100,000 operations at rated voltage; 1A/24VDC, min. 100,000 operations at rated voltage
- Mechanical Life: Min. 10,000,000 operations under no-load condition
- Maximum Operating Frequency: Electrical: 30 operations/min; Mechanical: 300 operations/min
- Dielectric Strength: Between contacts: 550VAC, 50/60Hz, leakage current < 1mA, for 1 minute; Between coil and contacts: 1,000VAC, 50/60Hz, leakage current < 1mA, for 1 minute
- Insulation Resistance: ≧100 MΩ measured at 500VDC applied
- Vibration I (Endurance): De-energized state, double amplitude 1.5mm, frequency swept from 10Hz~55Hz~10Hz within 1 minute. 2 hours per XYZ axis direction, 6 hours total; no abnormality in appearance/construction and electrical function shall meet specification requirements after test
- Vibration II (Stability): Energized state, double amplitude 1.5mm, frequency swept from 10Hz~55Hz~10Hz within 1 minute. 5 minutes per XYZ axis direction; no malfunction during test (contact open time shall not exceed 1mS); no abnormality in appearance/construction and electrical function shall meet specification requirements after test
- Shock Resistance I (Endurance): De-energized state, acceleration 1000m/s², 5 times per XYZ axis direction; no abnormality in appearance/construction and electrical function shall meet specification requirements after test
- Shock Resistance II (Stability): Energized state, acceleration 100m/s², 2 times per XYZ axis direction; no malfunction during test (contact open time shall not exceed 1mS); no abnormality in appearance/construction and electrical function shall meet specification requirements after test
- Operating Temperature Range: -25 to +70℃
- Storage Temperature Range: -25 to +70℃
In-Stock: 30,304
30,304 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7211 | $ 0.72 |
| 10+ | $ 0.5905 | $ 5.91 |
| 25+ | $ 0.5259 | $ 13.15 |
| 100+ | $ 0.463 | $ 46.30 |
| 500+ | $ 0.4243 | $ 212.15 |
| 1,000+ | $ 0.4033 | $ 403.30 |
Standard Packaging25/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



