RLT WRA2409CS-3W
| Manufacturer | RLTAsian Brands |
| MPN | WRA2409CS-3W |
| LCSC Part # | C512084 |
| Packaging | SIP,22x9.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER ±9V 3W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | RLT | |
| Packaging | SIP,22x9.5mm | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Ripple | 45mVp-p | |
| Iout | 160mA | |
| Vin | 18V~36V | |
| Vout | ±9V | |
| Frequency - Switching | 300kHz | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Output Power | 3W | |
| Conversion Efficiency | 83% | |
| Features | Short Circuit Protection;Automatic fault recovery | |
| Capacitive Load(Max) | 220uF |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 10 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Isolation voltage: 1500Vdc isolation
- Operating temperature: -45℃ - 85℃
- Stable performance, high reliability, MTBF > 1,000,000 hours
- Flame-retardant housing, compliant with UL94-V0
- International standard pinout (pins 1 2 3 6 7 8)
- Internal SMT design
- No external components required
- RoHS compliant
In-Stock: 20
20 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.2168 | $ 4.22 |
| 10+ | $ 3.6185 | $ 36.19 |
| 30+ | $ 3.2627 | $ 97.88 |
| 100+ | $ 2.9037 | $ 290.37 |
| 500+ | $ 2.7378 | $ 1368.90 |
| 1,000+ | $ 2.6628 | $ 2662.80 |
Standard Packaging10/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



