XKB Connection X4611WR-15I-C40D28
| Manufacturer | XKB ConnectionAsian Brands |
| MPN | X4611WR-15I-C40D28 |
| LCSC Part # | C2882959 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER 15POS 2mm SINGLE ROW TH R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | XKB Connection | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm | |
| Contact Material | Brass | |
| Color | Black | |
| Circluar Pins/Square Pins | Pin Header | |
| Number of Rows | 1 | |
| Insulation Height | 2mm | |
| Length of Mating Pin | - | |
| Number of PINs | 15P | |
| Length of End Connection Pin | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Pitch | 2mm | |
| Contact Plating | Gold | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating (Max) | 250V | |
| Pin Structure | 1x15P | |
| Row Spacing | 2mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 985
985 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2404 | $ 1.20 |
| 50+ | $ 0.1901 | $ 9.51 |
| 150+ | $ 0.1685 | $ 25.28 |
| 1,000+ | $ 0.1356 | $ 135.60 |
| 2,000+ | $ 0.1236 | $ 247.20 |
| 5,000+ | $ 0.1164 | $ 582.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



