Nexperia BUK98150-55A/CUF
| Manufacturer | |
| MPN | BUK98150-55A/CUF |
| LCSC Part # | C458219 |
| Packaging | SOT-223 |
| Customer # | |
| Key Attributes | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT-223 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Transistors/FETs, MOSFETs/Single FETs, MOSFETs | |
| Manufacturer | Nexperia | |
| Packaging | SOT-223 | |
| Drain to Source Voltage | 55V | |
| Current - Continuous Drain(Id) | 5.5A | |
| Operating Temperature - | -55℃~+150℃ | |
| Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) | 2V | |
| Pd - Power Dissipation | 8W | |
| RDS(on) | 137mΩ@10V | |
| Number | 1 N-channel | |
| Input Capacitance(Ciss) | 320pF | |
| Gate Charge(Qg) | 5.3nC@5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Logic level N-channel enhancement mode Field-Effect Transistor (FET) in a plastic package using TrenchMOS technology. This product has been designed and qualified to the appropriate AEC standard for use in automotive critical applications.
Features
AI Translation
- Low conduction losses due to low on-state resistance
- Q101 compliant
- Suitable for logic level gate drive sources
Applications
AI Translation
- 12 V and 24 V loads
- Automotive and general purpose power switching
- Motors, lamps and solenoids
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.8622 | $ 0.86 |
| 10+ | $ 0.6904 | $ 6.90 |
| 30+ | $ 0.6045 | $ 18.14 |
| 100+ | $ 0.5186 | $ 51.86 |
| 500+ | $ 0.4677 | $ 233.85 |
| 1,000+ | $ 0.4295 | $ 429.50 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |



