G-NiceRF lora1262F30-915
| Manufacturer | G-NiceRFAsian Brands |
| MPN | lora1262F30-915 |
| LCSC Part # | C5356653 |
| Packaging | SMD,38x20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2W high-power ultra-long-range wireless transceiver module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | G-NiceRF | |
| Packaging | SMD,38x20mm | |
| Voltage - Supply | 3V~6.5V | |
| Output Power | 32dBm | |
| Antenna Type | SMA Connector | |
| Sensitivity | -122dBm | |
| Modulation System | LoRa;GFSK;FSK | |
| Receive Current | 5mA | |
| Features | LoRa frequency hopping spread spectrum;Continuous frequency coverage | |
| Interface | SPI | |
| Current Of Transmitting | 650mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
LoRa126XF30 is an ultra-low receive power, high-output wireless transceiver module integrating Semtech's SX1268/SX1262 chip. This solution adopts LoRa spread-spectrum modulation with frequency-hopping technology, delivering significantly superior communication range and receiver sensitivity compared to FSK and GFSK solutions. Multiple transmission signals can share the same channel without interference, providing exceptional anti-interference capability, making it widely adopted in industries such as remote industrial control. LoRa126XF30 is manufactured and tested using a strict lead-free process, compliant with RoHS and REACH standards.
Features
AI Translation
- Frequency range: 433/490/868/915 MHz
- Modulation: LoRa, (G)FSK
- RX current < 5mA (7mA @TCXO)
- Data rate: 0.6 - 300 Kbps @FSK
- Sensitivity: -148dBm @LoRa; 0.018 - 62.5 Kbps @LoRa
- Max output power: 33dBm (2W) @6V
- 256-byte FIFO
In-Stock: 8
8 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 12.6559 | $ 12.66 |
| 10+ | $ 12.3341 | $ 123.34 |
Standard Packaging1/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



