HI-LINK B0505S-1WR3
| Manufacturer | HI-LINKAsian Brands |
| MPN | B0505S-1WR3 |
| LCSC Part # | C5183119 |
| Packaging | SIP,11.5x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 5V 1W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | HI-LINK | |
| Packaging | SIP,11.5x6mm | |
| Vin | 5.5V | |
| type | Plastic encapsulated type | |
| Vout | 5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Quiescent Supply Current | 5mA | |
| Capacitive Load(Max) | 2400uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ripple | 30mVp-p | |
| Iout | 200mA | |
| Height | 10.2mm | |
| Frequency - Switching | 100kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 3kV | |
| Features | Short Circuit Protection | |
| Output Power | 1W | |
| Conversion Efficiency | 82% | |
| Length | 11.6mm | |
| Width | 6mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 43 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 32,712
32,712 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7824 | $ 0.78 |
| 10+ | $ 0.6485 | $ 6.49 |
| 43+ | $ 0.5485 | $ 23.59 |
| 86+ | $ 0.4711 | $ 40.51 |
| 516+ | $ 0.4469 | $ 230.60 |
| 989+ | $ 0.4324 | $ 427.64 |
Standard Packaging43/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



