TI DCP020507U/1K
| Manufacturer | |
| MPN | DCP020507U/1K |
| LCSC Part # | C2871667 |
| Packaging | SOIC-12-300mil |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2W, 1000V RMS isolated non-regulated DC/DC converter module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | SOIC-12-300mil | |
| Ripple | 20mV | |
| Iout | 285mA | |
| Isolation voltage | 1kV | |
| Vin | 5V | |
| Frequency - Switching | 400kHz | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Features | Frequency synchronization | |
| Output Power | 2W |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The DCP02 series of devices are a series of 2W isolated, unregulated DC/DC converter modules. The DCP02 series of devices feature on-chip device protection and require only a minimum number of external components to provide additional functions such as output disable and switching frequency synchronization. Combining these features with a small size, the DCP02 series of devices is well-suited for a wide range of applications and is an easy-to-use solution for applications that require signal path isolation.
Features
AI Translation
- 1kV isolation (working): 1-second test applies continuous voltage across isolation barrier: 60VDC/42.5VAC
- UL1950 certified components
- EN55022 Class B EMC performance
- 7-pin PDIP and 12-pin SOP packages
- Input voltage: 5V, 12V, 15V, or 24V
- Output voltage: 3.3V, ±5V, 7V, 9V, ±12V, or ±15V
- Inter-device synchronization
- Overtemperature protection
- Short-circuit protection
- High efficiency
Applications
AI Translation
- Signal path isolation
- Ground loop elimination
- Data acquisition
- Industrial control and instrumentation
- Test equipment
In-Stock: 2
2 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 12.184 | $ 12.18 |
| 10+ | $ 11.7589 | $ 117.59 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



