Littelfuse 39212000000
| Manufacturer | |
| MPN | 39212000000 |
| LCSC Part # | C142678 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 2A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Melting I2t | 29 | |
| Interrupt Rating | 25A | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Type | Square Fuse | |
| Current Rating | 2A | |
| Voltage Rating (DC) | -;250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1400 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
TE5 Fuse, Time-Delay Type, Rated Voltage 250V, Designed to Comply with IEC 60127-3 Standard.
Features
AI Translation
- Reduced PCB space
- Low internal resistance requirements
- Shock safe casing
- Direct solderable or
- Vibration resistant plug-in versions
- Halogen free, Lead-free
- Internationally approved and RoHS compliant
Applications
AI Translation
- Battery Chargers
- Industrial Controllers
- Consumer Electronics
- Chargers
- Power supplies
In-Stock: 27,170
27,170 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0831 | $ 0.83 |
| 100+ | $ 0.0681 | $ 6.81 |
| 300+ | $ 0.0607 | $ 18.21 |
| 1,400+ | $ 0.055 | $ 77.00 |
| 5,600+ | $ 0.0505 | $ 282.80 |
| 9,800+ | $ 0.0483 | $ 473.34 |
Standard Packaging1400/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



