Littelfuse 38212000000
| Manufacturer | |
| MPN | 38212000000 |
| LCSC Part # | C142740 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 2A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Melting I2t | 17.8 | |
| Interrupt Rating | 100A | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Type | Radial Lead Cartridge Fuse | |
| Current Rating | 2A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The 382 Series are TE5 Time-Lag type Fuses, 250V rated, with enhanced breaking capacity and designed in accordance to IEC 60127-3.
Features
AI Translation
- Halogen free, Lead-free and RoHS compliant
- Reduced PCB space requirements
- Direct solderable or plug-in versions
- 100A breaking capacity
- Internationally approved
- Low internal resistance
- Shock safe casing
- Vibration resistant
- Available from 1A to 10A
Applications
AI Translation
- Battery Chargers
- Power supplies
- Consumer Electronics
- Industrial Controllers
In-Stock: 2,650
2,650 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1318 | $ 0.66 |
| 50+ | $ 0.112 | $ 5.60 |
| 150+ | $ 0.1021 | $ 15.32 |
| 1,000+ | $ 0.0804 | $ 80.40 |
| 2,000+ | $ 0.0744 | $ 148.80 |
| 5,000+ | $ 0.0715 | $ 357.50 |
Standard Packaging1000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



