Surface Mount Device Fuses 1.6A 250V/125V Time-Lag
| Manufacturer | SETsafe | SETfuseAsian Brands |
| MPN | SCT1032T1.6A250V |
| LCSC Part # | C19712561 |
| Packaging | SMD,10.3x3.3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 100A@250VAC,1000A@125V 1.6A SMD,10.3x3.3mm Fuses |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | SETsafe | SETfuse | |
| Packaging | SMD,10.3x3.3mm | |
| Features | - | |
| Interrupt Rating | 100A@250VAC,1000A@125V | |
| Operating Temperature | -55°C-125°C | |
| series | SCT1032 | |
| Fusing characteristics | Slow Break | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Voltage Rating (DC) | -;250V/125V;- |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,370
1,370 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0937 | $ 0.47 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |


