HRS DF36-15S-0.4V(51)
| Manufacturer | |
| MPN | DF36-15S-0.4V(51) |
| LCSC Part # | C7471551 |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DF36 Series: 0.4mm Pitch Vertical Mate Micro Coaxial Cable Connector |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | HRS | |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Support High Density Mounting and Small-Diameter Hinge: With a narrow pitch of 0.4 mm and a vertical mating, it is possible to make it space- saving and pass it easily through a small-diameter hinge. Standard Type: 1.5mm Mated Height, Depth 4.4mm. Space-Saving Type: 1.5mm Mated Height, Depth 2.8mm. Plug: 1.33mm Height, Depth 2.8mm
- Enhanced Shield Performance: Enclose the connector with a metal exterior shell and connect the plug shell to the receptacle shell. Multi-point contact grounding spring is used for stable contact reliability. (Ground springs are used only in the standard type.) Highly Reliable Contact Design (Effective Mating Length 0.4mm)
- Clickable and Secure Locking Design: The four-point locking design provides a clear click and excellent drop resistance
- Reliable Contact Design: Low profile with mated height of 1.5mm and effective mating length of 0.4mm. The pinching contact design provides high contact reliability
- Solder Wicking Prevention: Mounting lead is 0.4 mm pitch for easy mounting, and despite its low profile, the nickel barrier prevents solder wicking
- Robust Plug Design: The plug is consisted to fold the metal shell and cover it from two directions, the top and front. While small size, it has a robust design
- RoHS2, Halogen-free Compliant: No chlorine or bromine exceeding the standard values are used in this connector. *As defined by IEC61249 - 2 - 21 Br - 900 ppm maximum, Cl - 900 ppm maximum, Cl+Br combined - 1,500 ppm maximum
In-Stock: 4,527
4,527 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5303 | $ 0.53 |
| 10+ | $ 0.4233 | $ 4.23 |
| 30+ | $ 0.3779 | $ 11.34 |
| 100+ | $ 0.3211 | $ 32.11 |
| 500+ | $ 0.2952 | $ 147.60 |
| 1,000+ | $ 0.2806 | $ 280.60 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



