Walter Elec 2010T1A250V
| Manufacturer | Walter ElecAsian Brands |
| MPN | 2010T1A250V |
| LCSC Part # | C354900 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 1A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Walter Elec | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Interrupt Rating | 100A@250V;130A@250V;50A@300V;100A@300V | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Square Fuse | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating (DC) | 300V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Short Lead: L = 4.5 ± 0.5mm
In-Stock: 61,920
61,920 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0329 | $ 0.66 |
| 200+ | $ 0.0257 | $ 5.14 |
| 1,000+ | $ 0.0217 | $ 21.70 |
| 2,000+ | $ 0.0193 | $ 38.60 |
| 10,000+ | $ 0.0172 | $ 172.00 |
| 20,000+ | $ 0.0161 | $ 322.00 |
Standard Packaging1000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



