SART S1206-FA-30.0A
| Manufacturer | SARTAsian Brands |
| MPN | S1206-FA-30.0A |
| LCSC Part # | C553928 |
| Packaging | 1206 |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 30A 1206 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | SART | |
| Packaging | 1206 | |
| Melting I2t | 90 | |
| Interrupt Rating | 200A | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Surface Mount Fuse | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating (DC) | 48V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Fast response, 3.1 mm x 1.6 mm footprint, thick-film manufacturing process, ceramic substrate, silver fuse element, -55℃ ~ 125℃ operating temperature, excellent environmental integrity, RoHS compliant, halogen-free, lead-free.
Features
AI Translation
- Fast acting
- 3.1 mm × 1.6 mm physical size
- Thick film manufacturing method, ceramic substrate, silver fusing element
- -55°C ~ 125°C operating temperature
- Excellent environmental integrity
- RoHS compliant
- Halogen-free
- Lead free
Applications
AI Translation
- Battery pack
- PC related equipment and peripherals (Hard driver, Printer, etc.)
- Digital camera (Digital still camera)
- Game equipment
- LCD monitor, LCD modules
- Wireless base station
- Power supply
- Medical device
In-Stock: 4,530
4,530 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1835 | $ 0.92 |
| 50+ | $ 0.1411 | $ 7.06 |
| 150+ | $ 0.1229 | $ 18.44 |
| 500+ | $ 0.1003 | $ 50.15 |
| 2,500+ | $ 0.0902 | $ 225.50 |
| 4,000+ | $ 0.0841 | $ 336.40 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



