RLT PTE504S
| Manufacturer | RLTAsian Brands |
| MPN | PTE504S |
| LCSC Part # | C5374567 |
| Packaging | SMD-6P,8.3x7.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1:100 2mH SMD-6P,8.3x7.2mm Current Transformers RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Transformers/Current Transformers | |
| Manufacturer | RLT | |
| Packaging | SMD-6P,8.3x7.2mm | |
| Turns Ratio | 1:100 | |
| Secondary Side Inductance | 2mH | |
| DCR Primary Side (Max) | 6mΩ | |
| DCR Secondary Side (Max) | 5.5Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 900 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 583
583 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6114 | $ 0.61 |
| 10+ | $ 0.5402 | $ 5.40 |
| 30+ | $ 0.5037 | $ 15.11 |
| 100+ | $ 0.4689 | $ 46.89 |
| 500+ | $ 0.4467 | $ 223.35 |
| 900+ | $ 0.4356 | $ 392.04 |
Standard Packaging900/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8504500000 |
| USHTS | 8504508000 |
| TARIC | 8504500010 |
| CAHTS | 8504500000 |
| BRHTS | 85045000 |
| INHTS | 85045010 |
| MXHTS | 8504.50.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8504500000 |
| USHTS | 8504508000 |
| TARIC | 8504500010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8504500000 |
| BRHTS | 85045000 |
| INHTS | 85045010 |
| MXHTS | 8504.50.01 |



