Winbond W25Q128JVSIQ
| Manufacturer | WinbondAsian Brands |
| MPN | W25Q128JVSIQ |
| LCSC Part # | C97521 |
| Packaging | SOIC-8-208mil |
| Customer # | |
| Key Attributes | 3V 128M-BIT SERIAL FLASH MEMORY WITH DUAL/QUAD SPI |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | Winbond | |
| Packaging | SOIC-8-208mil | |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V | |
| Memory Size | 128Mbit | |
| Operating temperature | -40℃~+85℃ | |
| Program / Erase Cycles | 100,000 cycles | |
| Clock Frequency | 133MHz | |
| Features | Write enable latch;Power-on reset;Hardware write protection;Software write protection;Absolute write protection | |
| Data Retention - TDR (Year) | 20 Years | |
| Block Erase Time(tBE) | 120ms@(32KB) | |
| Page Programming Time (Tpp) | 3ms | |
| Standby Supply Current | 1uA | |
| Interface | SPI |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The W25Q128JV (128M-bit) Serial Flash memory provides a storage solution for systems with limited space, pins and power. The 25Q series offers flexibility and performance well beyond ordinary Serial Flash devices. They are ideal for code shadowing to RAM, executing code directly from Dual/Quad SPI (XIP) and storing voice, text and data. The device operates on a single 2.7V to 3.6V power supply with current consumption as low as 1μA for power-down. All devices are offered in space-saving packages. The W25Q128JV array is organized into 65,536 programmable pages of 256-bytes each. Up to 256 bytes can be programmed at a time. Pages can be erased in groups of 16 (4KB sector erase), groups of 128 (32KB block erase), groups of 256 (64KB block erase) or the entire chip (chip erase). The W25Q128JV has 4,096 erasable sectors and 256 erasable blocks respectively. The small 4KB sectors allow for greater flexibility in applications that require data and parameter storage. The W25Q128JV supports the standard Serial Peripheral Interface (SPI), Dual/Quad I/O SPI: Serial Clock, Chip Select, Se
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.3171 | $ 2.32 |
| 10+ | $ 1.9768 | $ 19.77 |
| 30+ | $ 1.7646 | $ 52.94 |
| 100+ | $ 1.5475 | $ 154.75 |
| 500+ | $ 1.4486 | $ 724.30 |
| 1,000+ | $ 1.4049 | $ 1404.90 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |


