EBYTE E18-MS1-PCB
| Manufacturer | EBYTEAsian Brands |
| MPN | E18-MS1-PCB |
| LCSC Part # | C97344 |
| Packaging | SMD,23x14.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz ZigBee 3.0 wireless module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Development Boards, Kits, Programmers/Evaluation Boards/RF, RFID, Wireless Evaluation Boards | |
| Manufacturer | EBYTE | |
| Packaging | SMD,23x14.1mm | |
| Features | Hardware encryption | |
| Antenna Type | On-board PCB Antenna | |
| Transmission Distance | 200m | |
| Utilized IC / Part | CC2530 Chip | |
| Sensitivity | -97dBm | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Output Power | 4dBm | |
| Voltage - Supply | - | |
| Interface Type | - | |
| Receive Current | 27mA | |
| Send Current | 28mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 850
850 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.4858 | $ 4.49 |
| 10+ | $ 3.8388 | $ 38.39 |
| 30+ | $ 3.4541 | $ 103.62 |
| 100+ | $ 3.0372 | $ 303.72 |
| 500+ | $ 2.8586 | $ 1429.30 |
| 1,000+ | $ 2.7765 | $ 2776.50 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



