DMBJ RVT1C102M1010 1000UF 16V
| Manufacturer | DMBJAsian Brands |
| MPN | RVT1C102M1010 1000UF 16V |
| LCSC Part # | C970714 |
| Packaging | SMD,D10xL10.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 1000uF ±20% 16V SMD |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | DMBJ | |
| Packaging | SMD,D10xL10.2mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Lifetime | 2800hrs@105℃ | |
| Capacitance | 1000uF | |
| Ripple Current | 347mA@120Hz | |
| Operating Temperature | -55℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 10.2mm | |
| Diameter | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 17,885
17,885 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1364 | $ 0.68 |
| 50+ | $ 0.1115 | $ 5.58 |
| 150+ | $ 0.0991 | $ 14.87 |
| 500+ | $ 0.0751 | $ 37.55 |
| 2,500+ | $ 0.0676 | $ 169.00 |
| 5,000+ | $ 0.0639 | $ 319.50 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



