YTL YTLP2551D
| Manufacturer | YTLAsian Brands |
| MPN | YTLP2551D |
| LCSC Part # | C967658 |
| Packaging | SMD-5P,1.4x1.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | LTE Band 41 (2515-2675MHz) Bandpass Filter for High Power User Equipment |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | YTL | |
| Packaging | SMD-5P,1.4x1.1mm | |
| Relative Bandwidth | - | |
| Impedance | 50Ω | |
| Frequency - Center | - | |
| Type of Filter | Bandpass | |
| Cut-Off Frequency | - | |
| Attenuation | 0.3dB | |
| Operating Temperature | -20℃~+85℃ | |
| Insertion Loss | 1.7dB;1.3dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
YTLP2551D is a LTE Band 41 (2515 - 2675MHz) Tx/Rx bandpass filter designer for use in High Power User Equipment applications with a package size of only 1.4x1.1mm. YTLP2551D is designed with Film Bulk Acoustic Resonator (FBAR) technology, which provides high - Q filters and meet requirements of low insertion loss, high out - of - band attenuation, high power handling and stringent linearity. YTLP2551D uses chip scale packaging (CSP) technology to assembly the filters into a molded chip - on - board module.
Features
AI Translation
- Miniature Size 1.4mm x 1.1mm x 0.59mm
- Low insertion loss
- Tx/Rx bandpass, 2515 - 2675MHz: 1.7dB Typ.
- High Rejection in 2.4G Wi - Fi and 5G New Band
- 2.4G Wi - Fi: 42dB Typ.
- HPUE: 32dBm, 55°C, 5000h
- Operation Temperature: - 20 to +85°C
- Storage Temperature: - 40 to +85°C
In-Stock: 3,055
3,055 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.3954 | $ 0.40 |
| 10+ | $ 0.3478 | $ 3.48 |
| 30+ | $ 0.3271 | $ 9.81 |
| 100+ | $ 0.3001 | $ 30.01 |
| 500+ | $ 0.2668 | $ 133.40 |
| 1,000+ | $ 0.2604 | $ 260.40 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |



