FM FM8002A
| Manufacturer | FMAsian Brands |
| MPN | FM8002A |
| LCSC Part # | C94625 |
| Packaging | SOP-8 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2W audio power amplifier IC |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear/Amplifiers/Audio Amplifiers | |
| Manufacturer | FM | |
| Packaging | SOP-8 | |
| Quiescent Current | 4.4mA | |
| Total Harmonic Distortion + Noise (THD+N) | 0.2% | |
| Number of Inputs | - | |
| Signal-to-Noise Ratio | - | |
| Features | Enable/shutdown function;Automatic mute/no-noise switch;Analog voltage gain | |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V | |
| Speaker Channels | 1-Channel | |
| Efficiency | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Output Power | 2Wx1@4Ω | |
| Class | - | |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63dB |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
FM8002A is an audio power amplifier designed for portable electronic products. At 5V, the maximum output power is 1.5W (8Ω load) and 2.0W (4Ω load). FM8002A features a simple application circuit requiring minimal external components. No external coupling capacitors or bootstrap capacitors are needed at the output. Housed in an SOP8 package, it is well suited for low-voltage, low-power audio applications. FM8002A supports shutdown mode via a control pin to reduce power consumption. Through innovative "switch/toggle noise" suppression technology, FM8002A eliminates pop noise during power-on and power-off. FM8002A operates with high stability, a gain-bandwidth product of up to 2.5MHz, and is unity-gain stable. The voltage gain can be adjusted by configuring external resistors, offering convenient design flexibility.
Features
- No output coupling capacitor or external buffer circuit required
- Stable gain output
- External gain setting
- Package: SOP-8
Applications
- Suitable for portable devices, desktop computers, and audio equipment operating at low voltage
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0427 | $ 0.43 |
| 100+ | $ 0.0348 | $ 3.48 |
| 300+ | $ 0.0304 | $ 9.12 |
| 4,000+ | $ 0.0277 | $ 110.80 |
| 8,000+ | $ 0.0242 | $ 193.60 |
| 20,000+ | $ 0.0238 | $ 476.00 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |


