JSMSEMI MMBT2222A
| Manufacturer | JSMSEMIAsian Brands |
| MPN | MMBT2222A |
| LCSC Part # | C916372 |
| Packaging | SOT-23 |
| Customer # | |
| Key Attributes | TRANS NPN 20V 350mA SOT-23 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Transistors/Bipolar (BJT)/Single Bipolar Transistors | |
| Manufacturer | JSMSEMI | |
| Packaging | SOT-23 | |
| Current - Collector Cutoff | 10nA | |
| Transition frequency(fT) | 300MHz | |
| Collector - Emitter Voltage VCEO | 20V | |
| Emitter-Base Voltage VEBO | 6V | |
| DC Current Gain | 300 | |
| Pd - Power Dissipation | 300mW | |
| Number | 1 NPN | |
| type | NPN | |
| Current - Collector(Ic) | 350mA | |
| Operating Temperature | -55℃~+150℃ | |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 1V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 227,750
227,750 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.011 | $ 0.55 |
| 500+ | $ 0.0088 | $ 4.40 |
| 3,000+ | $ 0.007 | $ 21.00 |
| 6,000+ | $ 0.0062 | $ 37.20 |
| 24,000+ | $ 0.0056 | $ 134.40 |
| 45,000+ | $ 0.0052 | $ 234.00 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541210000 |
| USHTS | 8541210095 |
| TARIC | 8541210000 |
| CAHTS | 8541210000 |
| BRHTS | 85412199 |
| INHTS | 85412100 |
| MXHTS | 8541.21.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541210000 |
| USHTS | 8541210095 |
| TARIC | 8541210000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541210000 |
| BRHTS | 85412199 |
| INHTS | 85412100 |
| MXHTS | 8541.21.01 |



