Phoenix Contact 1727023
| Manufacturer | |
| MPN | 1727023 |
| LCSC Part # | C91149 |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 3POS 3.81mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | Phoenix Contact | |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm | |
| Current Rating | 13.5A | |
| Operating Temperature | - | |
| Number of Positions or Pins | 1x3P | |
| Voltage Rating (Max) | 200V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 3P | |
| Wire Gauge - AWG | 16~30 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 3 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.81mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 325
325 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.7643 | $ 1.76 |
| 10+ | $ 1.5332 | $ 15.33 |
| 30+ | $ 1.4062 | $ 42.19 |
| 250+ | $ 1.2077 | $ 301.93 |
| 500+ | $ 1.1442 | $ 572.10 |
| 1,000+ | $ 1.1149 | $ 1114.90 |
Standard Packaging250/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



