Nexperia BAS70-04W,115
| Manufacturer | |
| MPN | BAS70-04W,115 |
| LCSC Part # | C90280 |
| Packaging | SOT-323-3 |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ARR SCHOTTKY 70V SOT-323-3 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Diode Arrays | |
| Manufacturer | Nexperia | |
| Packaging | SOT-323-3 | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 10uA@70V | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Voltage - DC Reverse(Vr) | 70V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 100mA | |
| Current - Rectified | 70mA | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 410mV@1mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
General- purpose Schottky diodes in small Surface- Mounted Device (SMD) plastic packages.
Features
AI Translation
- High switching speed
- High breakdown voltage
- Low leakage current
- Low capacitance
Applications
AI Translation
- Ultra high- speed switching
- Voltage clamping
In-Stock: 1,690
1,690 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2671 | $ 1.34 |
| 50+ | $ 0.2134 | $ 10.67 |
| 150+ | $ 0.1904 | $ 28.56 |
| 500+ | $ 0.1616 | $ 80.80 |
| 3,000+ | $ 0.1489 | $ 446.70 |
| 6,000+ | $ 0.1412 | $ 847.20 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



