Rubycon 25YXJ220M6.3X11
| Manufacturer | |
| MPN | 25YXJ220M6.3X11 |
| LCSC Part # | C88729 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 25V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| Capacitance | 220uF | |
| Lifetime | 7000hrs@105℃ | |
| Ripple Current | 400mA@100kHz | |
| Pin Spacing | 2.5mm | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 220mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 11mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 49,770
49,770 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0699 | $ 0.70 |
| 100+ | $ 0.0571 | $ 5.71 |
| 300+ | $ 0.0437 | $ 13.11 |
| 1,000+ | $ 0.0383 | $ 38.30 |
| 5,000+ | $ 0.0365 | $ 182.50 |
| 10,000+ | $ 0.0352 | $ 352.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



