Rubycon 50YXF10MEFC5X11
| Manufacturer | |
| MPN | 50YXF10MEFC5X11 |
| LCSC Part # | C88726 |
| Packaging | Through Hole,D5xL11mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 10uF ±20% 50V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D5xL11mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| Lifetime | 5000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 10uF | |
| Pin Spacing | 2mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Height - Seated (Max) | 11mm | |
| Diameter | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 122,570
122,570 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0538 | $ 0.54 |
| 100+ | $ 0.0443 | $ 4.43 |
| 300+ | $ 0.0362 | $ 10.86 |
| 1,000+ | $ 0.0326 | $ 32.60 |
| 5,000+ | $ 0.0298 | $ 149.00 |
| 10,000+ | $ 0.0283 | $ 283.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



