Mini-Circuits TCP-2-10+
| Manufacturer | |
| MPN | TCP-2-10+ |
| LCSC Part # | C879853 |
| Packaging | SMD,4.1x3.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 5-1000MHz 2-Way 0° RF Power Splitter/Combiner |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Power Dividers/Splitters | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD,4.1x3.8mm | |
| Frequency Range | 5MHz~1GHz | |
| Phase Unbalance | 1deg | |
| Work score/number of work combinations | 2 way | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Amplitude Unbalance | 0.1dB | |
| Insertion Loss | 0.5dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- low insertion, 0.5 dB typ.
- excellent amplitude unbalance, 0.1 dB typ.
- very good phase unbalance, 1.0 deg. typ.
- external resistor & capacitor required
- aqueous washable
- leads for excellent solderability
- low cost
Applications
AI Translation
- cellular
- VHF/UHF
- communications systems
In-Stock: 1,319
1,319 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.9614 | $ 1.96 |
| 10+ | $ 1.7593 | $ 17.59 |
| 30+ | $ 1.6332 | $ 49.00 |
| 100+ | $ 1.3534 | $ 135.34 |
| 500+ | $ 1.2952 | $ 647.60 |
| 1,000+ | $ 1.2693 | $ 1269.30 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



