KANGNEX WJ301V-5.0-02P-12-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ301V-5.0-02P-12-00A |
| LCSC Part # | C8475 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 2POS 5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1.5 | |
| Operating Temperature | -30℃~+120℃ | |
| Current Rating | 17.5A | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Voltage Rating (Max) | 250V | |
| Color | Blue | |
| Number of Pins | 2P | |
| Wire Gauge - AWG | 14~22 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 8,555
8,555 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1018$ 0.0917 | $ 0.46 |
| 50+ | $ 0.0794$ 0.0715 | $ 3.58 |
| 150+ | $ 0.0682$ 0.0614 | $ 9.21 |
| 500+ | $ 0.0616$ 0.0555 | $ 27.75 |
| 2,500+ | $ 0.0549$ 0.0495 | $ 123.75 |
| 5,000+ | $ 0.0515$ 0.0464 | $ 232.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



