KANGNEX WJ2EDGR-5.08-04P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ2EDGR-5.08-04P-14-00A |
| LCSC Part # | C8443 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK HDR 4POS 5.08mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm | |
| Wire Gauge - mm2 | - | |
| Wire Gauge - AWG | - | |
| Number of Positions or Pins | 1x4P | |
| Number of Pins | 4P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 4 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 10A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | - | |
| Connection Type | - | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 5.08mm | |
| Color | Green | |
| Connector Type | Board Side/Socket - Open | |
| Termination Style | Hinged (Snap On) | |
| Mounting Type | Right-Angle |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 32,350
32,350 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0935$ 0.0870 | $ 0.44 |
| 50+ | $ 0.0745$ 0.0693 | $ 3.47 |
| 150+ | $ 0.0651$ 0.0606 | $ 9.09 |
| 500+ | $ 0.0572$ 0.0532 | $ 26.60 |
| 2,500+ | $ 0.0515$ 0.0479 | $ 119.75 |
| 5,000+ | $ 0.0487$ 0.0453 | $ 226.50 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



