KANGNEX WJ15EDGK-3.81-03P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ15EDGK-3.81-03P-14-00A |
| LCSC Part # | C8413 |
| Packaging | P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | P=3.81mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1.5 | |
| Wire Gauge - AWG | 16~28 | |
| Number of Positions or Pins | 1x3P | |
| Number of Pins | 3P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 3 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 8A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | Top Entry | |
| Connection Type | Screw Connection (M2) | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 3.81mm | |
| Color | - | |
| Connector Type | Male Plug | |
| Termination Style | - | |
| Mounting Type | - |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 350 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 113,310
113,310 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2634$ 0.2450 | $ 1.23 |
| 50+ | $ 0.2098$ 0.1952 | $ 9.76 |
| 150+ | $ 0.1836$ 0.1708 | $ 25.62 |
| 350+ | $ 0.1485$ 0.1382 | $ 48.37 |
| 2,450+ | $ 0.1421$ 0.1322 | $ 323.89 |
| 4,900+ | $ 0.1382$ 0.1286 | $ 630.14 |
Standard Packaging350/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



