KANGNEX WJ15EDGRC-3.81-03P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ15EDGRC-3.81-03P-14-00A |
| LCSC Part # | C8406 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK HDR 3POS 3.81mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=3.81mm | |
| Wire Gauge - mm2 | - | |
| Wire Gauge - AWG | - | |
| Number of Positions or Pins | 1x3P | |
| Number of Pins | 3P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 3 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 8A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | - | |
| Connection Type | - | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 3.81mm | |
| Color | Green | |
| Connector Type | Board Side/Socket - Closed | |
| Termination Style | Hinged (Snap On) | |
| Mounting Type | Right-Angle |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 350 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 39,570
39,570 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0535$ 0.0498 | $ 0.50 |
| 100+ | $ 0.0428$ 0.0398 | $ 3.98 |
| 350+ | $ 0.037$ 0.0345 | $ 12.08 |
| 1,050+ | $ 0.033$ 0.0307 | $ 32.24 |
| 4,900+ | $ 0.0298$ 0.0278 | $ 136.22 |
| 10,150+ | $ 0.0282$ 0.0263 | $ 266.95 |
Standard Packaging350/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



