TI TCA9406DCUR
| Manufacturer | |
| MPN | TCA9406DCUR |
| LCSC Part # | C840107 |
| Packaging | VSSOP-8-0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2-bit bidirectional 1MHz I2C bus and SMBus voltage level translator |
| Description | 24Mbps 1 2 VSSOP-8-0.5mm Translators, Level Shifters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Logic/Translators, Level Shifters | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | VSSOP-8-0.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
2,231
2,231
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.5155 | $ 0.52 |
10+ | $ 0.4053 | $ 4.05 |
30+ | $ 0.3583 | $ 10.75 |
100+ | $ 0.2999 | $ 29.99 |
500+ | $ 0.2724 | $ 136.20 |
1,000+ | $ 0.2578 | $ 257.80 |
Standard Packaging 3000/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$