KANGNEX WJ15EDGVC-3.81-02P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ15EDGVC-3.81-02P-14-00A |
| LCSC Part # | C8396 |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK HDR 2POS 3.81mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm | |
| Wire Gauge - mm2 | - | |
| Wire Gauge - AWG | - | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Number of Pins | 2P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 8A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | - | |
| Connection Type | - | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 3.81mm | |
| Color | Green | |
| Connector Type | Board Side/Socket - Closed | |
| Termination Style | - | |
| Mounting Type | Through Hole |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 26,640
26,640 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0388$ 0.0361 | $ 0.72 |
| 200+ | $ 0.0305$ 0.0284 | $ 5.68 |
| 500+ | $ 0.0245$ 0.0228 | $ 11.40 |
| 2,000+ | $ 0.0218$ 0.0203 | $ 40.60 |
| 10,000+ | $ 0.0207$ 0.0193 | $ 193.00 |
| 20,000+ | $ 0.0199$ 0.0186 | $ 372.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



