KANGNEX WJ2EDGR-5.08-02P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ2EDGR-5.08-02P-14-00A |
| LCSC Part # | C8383 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK HDR 2POS 5.08mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=5.08mm | |
| Wire Gauge - mm2 | - | |
| Wire Gauge - AWG | - | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Number of Pins | 2P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 10A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | - | |
| Connection Type | - | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 5.08mm | |
| Color | Green | |
| Connector Type | Board Side/Socket - Open | |
| Termination Style | Hinged (Snap On) | |
| Mounting Type | Right-Angle |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 49,580
49,580 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.047$ 0.0438 | $ 0.44 |
| 100+ | $ 0.0375$ 0.0349 | $ 3.49 |
| 250+ | $ 0.0324$ 0.0302 | $ 7.55 |
| 1,000+ | $ 0.0289$ 0.0269 | $ 26.90 |
| 5,000+ | $ 0.026$ 0.0242 | $ 121.00 |
| 10,000+ | $ 0.0246$ 0.0229 | $ 229.00 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



