Littelfuse/IXYS CPC1017NTR
| Manufacturer | |
| MPN | CPC1017NTR |
| LCSC Part # | C81521 |
| Packaging | SOP-4-2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 60V Normally-Open Single-Pole 4-Pin SOP OptoMOs Relay |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Solid State Relays (SSR) | |
| Manufacturer | Littelfuse/IXYS | |
| Packaging | SOP-4-2.54mm | |
| Contact Form | One normally open: 2A (SPST-NO) | |
| Turn-on time | 10ms | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| RDS(on) | 16Ω | |
| Turn-off time | 10ms | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Features | - | |
| Forward voltage | 1.2V | |
| Load Voltage | 60V | |
| Total Power Dissipation(Pd) | 400mW | |
| load current | 100mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The CPC1017N is a miniature single-pole, normally-open (1-Form-A) solid state relay in a 4-pin SOP package that employs optically coupled MOSFET technology to provide 1500Vrms of input to output isolation. The super-efficient MOSFET switches and photovoltaic die use IXYS Integrated Circuits Division's patented OptoMOS architecture while the optically coupled output is controlled by a highly efficient infrared LED. It offers board space savings of at least 20% over the competitor's larger 4-pin SOP relay.
Features
AI Translation
- Designed for Use in Security Systems Complying with EN50130-4
- Only 1mA of LED Current Required to Operate
- 1500Vrms Input/Output Isolation
- High Reliability
- Arc-Free With No Snubbing Circuits
- No EMI/RFI Generation
- Immune to Radiated EM Fields
- Halogen Free
- Tape & Reel Version Available
- Small 4-Pin SOP Package
- Flammability Rating UL 94 V-0
Applications
AI Translation
- Security
- Passive Infrared Detectors (PIR)
- Data Signalling
- Sensor Circuitry
- Instrumentation
- Multiplexers
- Data Acquisition
- Electronic Switching
- I/O Subsystems
- Meters (Watt-Hour, Water, Gas)
- Medical Equipment—Patient/Equipment Isolation
- Industrial Controls
In-Stock: 18,033
18,033 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.3219 | $ 2.32 |
| 10+ | $ 2.1145 | $ 21.15 |
| 30+ | $ 2.0011 | $ 60.03 |
| 100+ | $ 1.8731 | $ 187.31 |
| 500+ | $ 1.7014 | $ 850.70 |
| 1,000+ | $ 1.6754 | $ 1675.40 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



