G-Switch GT-MPU217-H253-L05
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-MPU217-H253-L05 |
| LCSC Part # | C778187 |
| Packaging | SMD,3.5x2.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH LIMIT SPST-NO 0.2A 60V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Limit Switches | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,3.5x2.8mm | |
| Length | 3.5mm | |
| Width | 2.8mm | |
| Termination Style | J-Lead | |
| Voltage Rating | 60V | |
| Operating Temperature | -10℃~+60℃ | |
| Current Rating | 200mA;200mA | |
| Actuator Style | - | |
| Operating Life | 50,000 cycles | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Voltage Rating (AC) | - | |
| Switch Height | 2.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 6,084
6,084 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.41$ 0.3895 | $ 0.39 |
| 10+ | $ 0.3257$ 0.3095 | $ 3.10 |
| 30+ | $ 0.2885$ 0.2741 | $ 8.22 |
| 100+ | $ 0.2431$ 0.2310 | $ 23.10 |
| 500+ | $ 0.2301$ 0.2186 | $ 109.30 |
| 1,000+ | $ 0.2188$ 0.2079 | $ 207.90 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



