DEGSON DG381-THR-3.5-05P-13-00A(H)
| Manufacturer | DEGSONAsian Brands |
| MPN | DG381-THR-3.5-05P-13-00A(H) |
| LCSC Part # | C7603461 |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 13.5A -40℃~+130℃ 200V 1x5P Black 5 1 3.5mm Through Hole,P=3.5mm Wire to Board RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DEGSON | |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm | |
| Current Rating | 13.5A | |
| Operating Temperature | -40℃~+130℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 200V | |
| Number of Positions or Pins | 1x5P | |
| Color | Black | |
| Number of Pins | 5P | |
| Mounting Type | - | |
| Number of PINs Per Row | 5 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 50
50 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.9759 | $ 0.98 |
| 10+ | $ 0.7859 | $ 7.86 |
| 30+ | $ 0.6902 | $ 20.71 |
| 100+ | $ 0.596 | $ 59.60 |
| 500+ | $ 0.5404 | $ 270.20 |
| 1,000+ | $ 0.5111 | $ 511.10 |
Standard Packaging100/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

