DEGSON DG212R-THR-3.5-02P-13-1000A(H)
| Manufacturer | DEGSONAsian Brands |
| MPN | DG212R-THR-3.5-02P-13-1000A(H) |
| LCSC Part # | C7603453 |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 2POS 3.5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DEGSON | |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 0.2~1.5 | |
| Current Rating | 17.5A | |
| Operating Temperature | -40℃~+130℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 200V | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Color | Black | |
| Number of Pins | 2P | |
| Wire Gauge - AWG | 14~28 | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3150 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,764
1,764 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5272 | $ 0.53 |
| 10+ | $ 0.4208 | $ 4.21 |
| 30+ | $ 0.3676 | $ 11.03 |
| 100+ | $ 0.316 | $ 31.60 |
| 500+ | $ 0.2838 | $ 141.90 |
| 1,000+ | $ 0.2677 | $ 267.70 |
Standard Packaging3150/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



