G-Switch DC-S003F-D0165-5A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | DC-S003F-D0165-5A |
| LCSC Part # | C7544901 |
| Packaging | Through Hole |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN PWR JACK 1.65mm x 4.2mm TH R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Barrel Connectors/Power Connectors | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | Through Hole | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Connector Type | DC Power Jack | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Inside Contact Diameter | 1.65mm | |
| Outside Contact Diameter | 4.2mm | |
| Current Rating | 5A | |
| Voltage Rating (Max) | 20V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 470
470 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7378$ 0.5017 | $ 0.50 |
| 10+ | $ 0.5937$ 0.4038 | $ 4.04 |
| 30+ | $ 0.5225$ 0.3553 | $ 10.66 |
| 100+ | $ 0.4512$ 0.3069 | $ 30.69 |
| 500+ | $ 0.4085$ 0.2778 | $ 138.90 |
| 1,000+ | $ 0.3863$ 0.2627 | $ 262.70 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



