MSKSEMI 1N4007W
| Manufacturer | MSKSEMIAsian Brands |
| MPN | 1N4007W |
| LCSC Part # | C7528871 |
| Packaging | SOD-123FL |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE STANDARD 1kV 1A SOD-123FL |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | MSKSEMI | |
| Packaging | SOD-123FL | |
| Operating Junction Temperature Range | -65℃~+150℃ | |
| Diode Configuration | Standalone | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1kV | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 1.1V@1A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 10uA | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | - | |
| Current - Rectified | 1A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 100 |
| Multiple | 100 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 107,500
107,500 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 100+ | $ 0.0045$ 0.0043 | $ 0.43 |
| 1,000+ | $ 0.0035$ 0.0034 | $ 3.40 |
| 3,000+ | $ 0.0029$ 0.0028 | $ 8.40 |
| 9,000+ | $ 0.0026$ 0.0025 | $ 22.50 |
| 51,000+ | $ 0.0025$ 0.0024 | $ 122.40 |
| 99,000+ | $ 0.0024$ 0.0023 | $ 227.70 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



