FG TC-6610 -6*6*9-260g
| Manufacturer | FGAsian Brands |
| MPN | TC-6610 -6*6*9-260g |
| LCSC Part # | C7528713 |
| Packaging | Through Hole-4P,6x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH TACTILE SPST 2.6N TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Tactile Switches | |
| Manufacturer | FG | |
| Packaging | Through Hole-4P,6x6mm | |
| Voltage Rating | 12V | |
| Switching Life | 50,000 cycles | |
| with Bracket | Without Bracket | |
| Width | 6mm | |
| Operating Temperature | -20℃~+70℃ | |
| Installation Method | Through Hole | |
| PressForce | 2.6N | |
| Actuator Style | Round Button | |
| Length | 6mm | |
| Circuit | SPST | |
| Actuator/Cap Color | Black | |
| Contact Current | 50mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 21,430
21,430 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0325 | $ 0.33 |
| 100+ | $ 0.0258 | $ 2.58 |
| 300+ | $ 0.0221 | $ 6.63 |
| 1,000+ | $ 0.0199 | $ 19.90 |
| 5,000+ | $ 0.018 | $ 90.00 |
| 10,000+ | $ 0.0169 | $ 169.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



