Mini-Circuits RMK-3-451+
| Manufacturer | |
| MPN | RMK-3-451+ |
| LCSC Part # | C7500887 |
| Packaging | SMD-6P,7.9x6.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 300 to 450 MHz, 50Ω broadband, low conversion loss, high rejection ratio |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Misc ICs and Modules | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-6P,7.9x6.4mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Insertion loss | 13.2dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- broadband - low conversion loss, 13.2 dB typ.
- high rejection F2, -52 dBc typ. F4, -50 dBc typ.
- high cost
- aqueous washable
Applications
AI Translation
- synthesisators
- local oscillators
- satellite up and down converters
In-Stock: 7
7 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 19.0341 | $ 19.03 |
| 10+ | $ 18.0815 | $ 180.82 |
| 30+ | $ 16.4307 | $ 492.92 |
| 100+ | $ 14.9913 | $ 1499.13 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |



