UMW BTA16-600BRG(UMW)
| Manufacturer | UMWAsian Brands |
| MPN | BTA16-600BRG(UMW) |
| LCSC Part # | C7471857 |
| Packaging | TO-220A |
| Customer # | |
| Key Attributes | 600V 16A TO-220A |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Thyristors/TRIACs | |
| Manufacturer | UMW | |
| Packaging | TO-220A | |
| Holding Current (Ih) | 60mA | |
| Operating Temperature | -40℃~+150℃ | |
| Current - Gate Trigger(Igt) | 35mA | |
| Voltage - On State(Vtm) | 1.5V | |
| Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) | 1W | |
| Current - On State(It(RMS)) | 16A | |
| Peak off - state voltage(Vdrm) | 600V | |
| Current - Surge(Itsm@f) | 160A@50Hz | |
| Gate Trigger Voltage (Vgt) | 1.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 6,784
6,784 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4527 | $ 0.45 |
| 10+ | $ 0.3443 | $ 3.44 |
| 50+ | $ 0.2981 | $ 14.91 |
| 100+ | $ 0.2407 | $ 24.07 |
| 500+ | $ 0.2152 | $ 107.60 |
| 1,000+ | $ 0.1993 | $ 199.30 |
Standard Packaging50/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541300000 |
| USHTS | 8541300080 |
| TARIC | 8541300000 |
| CAHTS | 8541300000 |
| BRHTS | 85413019 |
| INHTS | 85413010 |
| MXHTS | 8541.30.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541300000 |
| USHTS | 8541300080 |
| TARIC | 8541300000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541300000 |
| BRHTS | 85413019 |
| INHTS | 85413010 |
| MXHTS | 8541.30.01 |
