XCH SMB3Z150A
| Manufacturer | XCHAsian Brands |
| MPN | SMB3Z150A |
| LCSC Part # | C7441006 |
| Packaging | SMB |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 150V 3W SMB |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | XCH | |
| Packaging | SMB | |
| Pd - Power Dissipation | 3W | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 500nA@114V | |
| Impedance(Zzt) | 550Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | 142.5V~157.5V | |
| Zener Voltage(Nom) | 150V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Glass passivated chip
- Built-in strain relief
- Low inductance
- High peak reverse power dissipation
- Low reverse leakage
- For use in stabilizing and clipping with high power rating
- RoHS compliant
In-Stock: 2,565
2,565 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0834 | $ 0.42 |
| 50+ | $ 0.0665 | $ 3.33 |
| 150+ | $ 0.058 | $ 8.70 |
| 500+ | $ 0.0516 | $ 25.80 |
| 3,000+ | $ 0.0465 | $ 139.50 |
| 6,000+ | $ 0.044 | $ 264.00 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



